26 Kasım 2020 Perşembe

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Türk Telekom KOBİ’leri buluta taşıyor

Şirketler teknolojinin nimetlerinden yararlanacak.

17 Ocak 2012 Salı 12:00
Türk Telekom KOBİ’leri buluta taşıyor
 Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan: ''Teknolojiyi KOBİ'ler için kullanılabilir hale getirerek, onların kendi işlerine odaklanmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.''  

 

Türk Telekom'un bulut bilişim teknolojisiyle ilgili çalışmalarına ilişkin, Türk Telekom İstanbul Bölge Müdürlüğünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Demircan, bilişim uzmanlarının gelecek 5 yılın en önemli trendlerini kullanıcı arayüzleri, günlük hayatın dijitalleşmesi ve bulut bilişim olarak sıraladıklarını aktardı. 

 

Bulut bilişim hizmetlerini sunmaya erken bir dönemde başladıklarını ifade eden Demircan, en altta güçlü bir veri merkezi ile hizmet verdiklerini, Türkiye'nin Tier III sertifikasına sahip ilk ve tek veri merkezi olan Türk Telekom Veri Merkezi'nin, iki ayrı lokasyonda, 300 kişilik çalışanıyla toplam 3 bin metrekareyle hizmet verdiğini anlattı. 

 

Erişim konusunda veri merkezlerinden 80 Gbps hızla internet bulutuna ulaştıklarını söyleyen Demircan, bunun müşterilerin verilere daha süratli erişimini sağlamanın yanı sıra dijital saldırılara karşı da daha büyük güvenlik anlamına geldiğini dile getirdi. 

Demircan, veri merkezi lokasyonlarından birinin aynı zamanda Türkiye'nin yurt dışına çıkış noktası olduğuna da dikkati çekerek, halihazırda 100 üzerinde kurumsal müşteri ve binden fazla web ve e-posta barındırma müşterileri bulunduğunu kaydetti. 

 

Bulut bilişimde yazılım ayağının özellikle KOBİ'ler için önem taşıdığını vurgulayan Demircan, burada CRM, e-posta uygulamaları gibi çeşitli hizmetlerle en fazla değerin yaratıldığını söyledi. Demircan mevcut müşteri sayılarının 350, kullanıcı sayılarının ise 25 bin olduğunu aktardı. 

 

Sektörel çözümler ayağında ise sağlık, turizm, eğitim, belediyecilik gibi alanlarda ürünler geliştirdiklerini belirten Demircan, geçen yıl uygulanmaya başlanan Belbil'in çok sayıda il ve ilçe belediyesinde kullanılmakta olduğunu belirtti. 

 

Erem Demircan, aylık 3 bin 150 lira karşılığı yararlandıkları bu hizmeti kendileri kurmak isteyen belediyelerin yaklaşık 170 bin liralık bir maliyeti karşılaması gerekeceğini dile getirdi. 

Şu anda test uygulamaları devam eden diğer sektörel çözümlerini ise hastanelerde çekilen MR-tomografi ve tahlil sonuçlarının veri merkezinde çalışan bir yazılım ile arşivlenerek, dünyanın her yerinden erişilir olmasını sağlayacak Pacs, özellikle üniversitelere yönelik uzaktan eğitim platformu olan LMS, tüm kamera kayıtlarının veri merkezinde saklanmasını sağlayacak VSaaS, turizme yönelik Otel Ön Büro programları olarak sıraladı. 

 

''66 bin lira kurulum maliyeti yerine aylık 2.634 lira''

 

IaaS denilen sanallaştırma çözümlerinin maliyetlerine ilişkin de bilgi veren Demircan, 4 core 8 gigabayt hafızaya sahip bir sunucu sanallaştırıldığında aylık maliyetinin 2 bin 634 lira olduğunu, böyle bir sunucunun sadece kurulum maliyetinin 66 bin lira olacağını, enerji tüketimi, bakım ve destek gibi masrafların da buna ekleneceğini anlattı. 

 

Demircan, teknolojiyi KOBİ'ler için kullanılabilir hale getirerek, onların kendi işlerine odaklanmalarını sağlamayı amaçladıklarının ve sektörel çözümler üretmek üzere çalıştıklarının altını çizdi. 

 

''Şimdiye kadar bulut bilişim ve veri merkezine 40 milyon dolarlık yatırım yaptık'' 

 

 Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan ise, bulut bilişim hizmeti veren diğer firmalardan farklarının, uçtan uca hizmet sunmak ve bunu bir yaklaşım tarzı olarak benimsemek olduğunu ifade etti. 

 

Ceylan, ''Şimdiye kadar bulut bilişim teknolojisi ve veri merkezi için yaklaşık 40 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bulut bilişim sadece sunulan teknoloji değil bir yaklaşım modelidir'' diyerek, ilk yatırım maliyeti içermeyen ve aylık kullanıma göre ödeme yapılan bulut bilişimle şirketlerin maliyet avantajı sağladıklarını ve hızlı bir şekilde pazara giriş yapabildiklerini söyledi. 

 

Toplantıda verilen bilgiye göre, e-posta barındırma hizmeti için 3 kişilik bir şirketin aylık ödemesi 5-6 lira seviyesinde bulunuyor.

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV