30 Kasım 2020 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

İnternet büyük fırsatlar sunuyor

Düşük yatırım maliyeti ve geniş kitleye ulaşma fırsatları sunuyor.

18 Ocak 2012 Çarşamba 18:00
İnternet büyük fırsatlar sunuyor
 KOBİ’lerin rekabette bir adım önde olmak için internette yerlerini alması gerektiğini vurgulayan Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez, “KOBİ’ler sadece web sitesi sahibi olmanın ötesinde, iş modellerini internete de taşımalıdır." dedi.

 

Türkiye’de bireysel kullanıcıların interneti çok etkin kullanırken iş dünyasının internete biraz daha temkinli yaklaştığını dile getiren Hiçsönmez, son dönemde e-ticarette yaşanılan yüzde 18.5’luk hızlı büyümenin işletmelerin adaptasyonun da hızlandığı yönünde olumlu sinyaller verdiğini dile getirdi.

 

Türkiye’de KOBİ’lerin internetin sunduğu düşük yatırım maliyeti avantajından faydalanarak işlerini internete taşıyabileceğini vurgulayan Hiçsönmez, “İnternet KOBİ’ler için düşük yatırım maliyeti, ulaşabilecekleri hedef kitlenin hacmi ve geri dönüşü ölçümleme gibi büyük fırsatlar sunuyor.

 

Artık internet, sadece çeşitli firmaların web sitelerini oluşturdukları ve halka açık bilgilerini paylaştıkları bir platformun oldukça ötesine geçti. Onların pazarlama ve reklam çalışmalarını yürüttükleri önemli bir mecra haline de geldi. İş modellerini internette oluştururken, tanıtım çalışmalarına interneti de dahil etmeleri işlerini hızla büyütmede önemli etkenler arasında yer alıyor” dedi. 

 

Google Türkiye olarak KOBİ’lerin internet dünyasında yer almaları sürecinde onlara gerekli desteği verme yönünde çalışmalara devam ettiklerini vurgulayan Hiçsönmez, iki yıl önce başlattıkları eğitim programı kapsamında Türkiye’de birçok şehri dolaştıklarını belirtti.  KOBİ’lere işlerini geliştirmek için interneti nasıl kullanabilecekleri konusunda eğitimler verdiklerine değinen Hiçsönmez, “ Ayrıca sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman gücünü desteklemek adına geliştirdiğimiz reklamcılık programı ile KOBİ’lere internette yer alma süreçlerinde destek olabilecek yetenekleri sektöre kazandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Google ile birlikte çalışarak işletmelerini dünyaya açan şirketler arasında farklı sektörlerden örnekler bulunuyor. Bu şirketler arasında sauna üretimi yapan Remzi Korkmaz ile rulman üreten Özdemirler Rulman var. 

 

Büyük balık olmak için internete daldı

 

Özdemirler Rulman Ortağı ve Proje Müdürü Yusuf Özdemir,1995 yılından bu yana faaliyet gösterdikleri sektörde patenti kendilerine ait 2 ayrı ürünün üretimini yaptıklarını söyledi. Sırada onaylanmayı bekleyen 8-9 patentleri daha olduğunu vurgulayan Özdemir, “İnternet dünyaya açılan penceremiz oldu. İnsanlar 24 saat Google’a girebiliyor, orası bir ticarethane gibi. Biz de dükkanımızı 24 saat nasıl açık tutarız nasıl para kazanırız diye düşünürken Google’a reklam vermek aklımıza geldi. KOBİ olarak büyük balıkların olduğu bir pazarda küçük bir balık olarak nasıl pay kaparız bunun hesabını yaptık. Bu nedenle önce Türkiye’de olmayan ürünlerin ithalatını yapmaya başladık. Google ile tanışmamızın ardından siparişler yüzde 100 artış gösterdi. Vestel, Koç Grubu, Sabancı gibi gruplarla çalışmaya ve Türki Cumhuriyetlere ihracata başladık” dedi. Bayrampaşa’daki tesislerine yapacakları yatırım ile 1000 kişiye istihdam sağlayacaklarını ve İTÜ ile Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Özdemir, Türkiye’de ilk defa üretmeyi başardıkları polimer rulmanın yağsız çalıştığı ve bakteri oluşmasını engellediği uzay teknolojilerinde, robotsal insansız hava araçlarında, savunma sanayinde kullanılacağını ifade etti.

 

Üretimini iki kat artırmayı başardı

 

Doğuş Sauna’nın Sahibi Remzi Korkmaz, 1995 yılından bu yana sauna üretimi yapıyor. 64 yaşındaki Korkmaz, ağırlıklı olarak oteller, sağlık merkezleri yazlık evler için sauna üretimi yaptıklarını belirtti. Google’e reklam vermeye 2002 yılında başladığına işaret eden Korkmaz, “Yıllar önce fuarlara gidiyordum ama müşteri dönüşü beklediğim gibi olmuyordu. İnternette aktif olmaya başlayınca müşteriler beni bulmaya başladı. Bazen müşterimi bile görmeden siparişlerini yerine getirip teslimatı yaptırıyorum. İnternet sayesinde Türki Cumhuriyetlere ihracat yapmayı başardım. Artık eskisinden iki kat daha fazla üretim yapıyorum” dedi.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV