23 Kasım 2020 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Para ödülü isteyen KOBİ aranıyor

İTO’nun başarılı işletmelere toplam 660 bin TL ödül verecek.

12 Ocak 2012 Perşembe 16:00
Para ödülü isteyen KOBİ aranıyor
 Türkiye'de 3 milyon 200 bin küçük ve orta ölçekli şirket (KOBİ) bulunuyor. Bunların 330 bininin üyesi olduğu İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) geleneksel hale getirdiği ve bu yıl altıncısını gerçekleştireceği 'İTO KOBİ Yarışması'nda ödül tutarı 660 bin TL'ye çıkarıldı.

 

Buna rağmen şu ana kadar yapılan başvuru sayısı 200'ü geçmiyor. Konuyla ilgili Zaman'a açıklama yapan İTO KOBİ Yarışması Koordinatörü Murat Sungurlu, şu an için yapılan başvuruların hedeflenenin altında kaldığını söyledi. Bunda ciro, iş gibi kalemlerin deşifre olacağı kaygısının etkisi bulunduğunu aktaran Sungurlu, "Kimileri de Maliye'den korkuyor. Ama bizim istediğimiz belgelerde buna muhal bırakacak en ufak bir şey yok. Firmalar bu anlamda rahat olmalı." dedi.

 

Geçen yıl yaptıkları gibi bu yıl da ödüle layık şirketlerin çıkmaması halinde ilgili kategoriyi 'boş' geçeceklerini ifade eden Sungurlu, başvuran firma sayısının en azından 500'ü aşması gerektiğini aktardı. Yarışmada 7 farklı kategoriden birinde başarı elde etmiş küçük ve orta ölçekli şirketlere ödül veriliyor.

 

Önceki yıllarda Teknoloji ve İnovasyon, İhracat Başarısı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler, Kadın Girişimciler ve Başarılı Meslek Liseleri veya Meslek Yüksek Okulları dallarında verilen İTO ödülleri, bu yıl ilk kez iki kategoride daha verilecek. Bunların Yan Sanayide Başarılı KOBİ ile Genç Girişimciler kategorileri olduğunu bildiren Sungurlu, ödüllerin bu kategorilerde birinci ve ikinci olanlara verileceğini söyledi.

 

Yarışmanın koordinatörlüğünü yürüten İTO üyesi Sungurlu, 17 Şubat'a kadar başvuru yapılabileceğini aktardı. 'En', 'tek' ve 'ilk' cümlelerine uygun şirketlerin ödüllendirildiği yarışmada kategori birincilerine 60 bin, ikincilerine 30 bin TL ödül veriliyor. 3 yıldır Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bizatihi ödülleri takdim ettiği yarışmada geçmişte ödül almış şirketler, yurtdışı fuarlara katılımda, danışmanlık hizmetlerinde, SGK prim ödemelerinde, işyeri yıllık kira ödemesinde, pazar araştırmasında, Ar-Ge personel araştırmasında ve dil kursu eğitimlerinde İTO ve hükümet tarafından desteklenmişti.

 

Sungurlu, bu sayede bazı İTO üyesi KOBİ'lerin bünyesinde 8'e yakın Ar-Ge merkezi kurduğu bilgisini verdi.

Zaman

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV