23 Kasım 2020 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Rekabet Kurumu affetmiyor

Geçen yıl otomotiv sektörüne 277 milyon lira para cezası kesildi.

17 Haziran 2012 Pazar 11:31
Rekabet Kurumu affetmiyor
 Yenidünya düzeninde ticaret yapmak Rekabet Hukuku kurallarına uymaktan geçiyor. Bu kuralları göz ardı etmek ise firmalara ciddi para cezalarıyla geri dönüyor. Kasten ve isteyerek olmasa dahi Rekabet Hukuku’nun ihlal edilmesinin faturası ağır oluyor.
 
Piyasalarda rekabetin giderek kızıştığı ve Rekabet Hukuku kurallarının her geçen gün daha da önem kazandığı bu ortamda Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) de ihracatçı firmalara yönelik ‘Rekabet Yasası Bilgilendirme Semineri’ düzenliyor.
 
Rekabet Kurumu’nun 2011 yılında otomotiv sektörünün belli başlı kurumlarına yaklaşık 277 milyon lira para cezası kestiğini vurgulayan OİB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Doğu, bu miktarın Rekabet Kurumu’nun bir soruşturmada verdiği en yüksek para cezası olduğunu söyledi. Öte yandan geçtiğimiz Mayıs ayında Alman menşeli bir otomobil üreticisinin İsviçre rekabet otoritesi tarafından 163 milyon dolar para cezasına çarptırıldığını hatırlatan Doğu, günümüzde otomotiv başta olmak üzere ekonominin önde gelen sektörlerinin Rekabet Hukuku kurallarını bilmesi ve her an gözetmesinin bir zorunluluk halini aldığını ifade etti.
 
BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 22 HAZİRAN CUMA
 
22 Haziran Cuma günü Uludağ İhracatçı Birlikleri’nde gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantısında Hergüner-Bilgen-Özeke Avukatlık Ortaklığı’ndan Süleyman Cengiz ve Kayra Üçer birer sunum yapacak.
 
09.30’da ‘Rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar ve uyumlu eylemler’ konusunda yapılacak sunumla başlayacak toplantıda, ihale pazarında rekabetin bozulması, şirketler arası bilgi değişimlerinin rekabet hukukundaki yeri ile dikey anlaşmalar ve muafiyet koşulları sanayicilerle paylaşılacak. Hakim durum ve hakim durumun kötüye kullanılması ile rekabet kurumu soruşturmaları-yapılacaklar ve kaçınılacakların da ele alınacağı toplantının öğleden sonraki bölümünde de ‘Motorlu taşıtlar sektöründeki dikey anlaşmalara ve uyumlu eylemlere ilişkin grup muafiyet tebliği çerçevesinde otomobil ve otomobil yedek parçalarının satışı ve dağıtımı’ konusu incelenecek.
 
Rekabet Hukuku semineriyle; şirketlerin her kademesindeki yöneticilerin ve çalışanların temel Rekabet Hukuku bilgisi ile donatılması; günlük faaliyetleri çerçevesinde risk yaratabilecek davranış ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmalarının sağlanması ve bu risklerden kaçınmayı sağlayacak reflekslerin geliştirilmesi hedefleniyor.
 
Seminere katılmak isteyenler http://www.uib.org.tr/OnlineRegistration/tr/egitim.aspxlinkinden başvuru yapabilecekler.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV