26 Kasım 2020 Perşembe

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

İnşaat sektöründe maliyet yönetimi devri

Boğaziçi Üniversitesi ve UPYE tarafından ortaklaşa bir seminer düzenlendi.

16 Mayıs 2012 Çarşamba 22:28
İnşaat sektöründe maliyet yönetimi devri
 Uluslararası Proje Yönetim Enstitüsü (UPYE) tarafından Boğaziçi Üniversitesi`nde gerçekleştirilen “İnşaat Sektöründe Maliyet Yönetimi” konulu seminerde, inşaat sektöründeki planlama ve maliyetin yönetiminin önemi konuşmacılar tarafından tartışıldı. Açılışta konuşan UPYE Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Sait Cülfik, projelerin başarılı olabilmesi için bu sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini ifade etti.
 
Boğaziçi Üniversitesi ve UPYE tarafından ortaklaşa düzenlenen “İnşaat Sektöründe Maliyet Yönetimi” semineri sektör temsilcileri tarafından yoğun ilgi gördü. Seminere inşaat sektöründen yaklaşık 400 kişi katıldı.  
 
Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Albert Long Hall (Saatli Bina) Büyük Toplantı Salonunda gerçekleştirilen seminerin açılışında konuşan UPYE Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Sait Cülfik, 2010 yılında kurumsallaşma çalışmalarını tamamlayan enstitü olarak son 2 yılda ülkede proje yönetimiyle ilgili çalışmaların daha etkin uygulanmasına katkı sağladıklarını, UPYE olarak da son 2 yılda bu ve benzeri 10 konferans düzenlediklerini belirtti.
 
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE MALİYET YÖNETİMİ GELİŞİYOR 
 
İnşaat süreçlerinde maliyetin en önemli kavram olduğunu hatırlatan Dr. Cülfik, maliyet yönetiminin projelerin fizibilite ve fikir aşamalarında başlayan ve daha sonra tasarım, mühendislik, ihale, uygulama ve işletme süreçlerini kapsayan çok önemli bir sistem olduğunun altını çizdi.
 
“Süreç doğru yönetilmelidir” diyen Dr. Mehmet Sait Cülfik, “Bu sürecin doğru yönetilmesi projelerin başarısı için çok önemli bir faktördür. İnşaat firmalarımızın başarılarının sürdürülebilir olmasının da maliyet yönetiminin etkin uygulamasıyla bağlantılı olduğu bir gerçektir.  Sektörümüzde maliyet yönetiminin geliştiğini görmek bizleri mutlu ediyor” dedi.
 
Bu tarz seminerlerin sektörde proje yönetiminin gelişmesine de katkı sağladığını söyleyen Cülfik, “Kendi öğrencilerimizden maliyet yönetimi ve planlama ile ilgili derslerimizi alan arkadaşlarımız artık sektörde maliyet kontrol mühendisi olarak yer almaya başladılar. Bu da sektörde maliyet yönetimine verilen önemin arttığına işaret ediyor. Bu ve benzeri seminerler sektörün daha da gelişmesine katkı sağlaması açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Bu vesile ile bu seminerin yapılmasında bize her türlü desteği veren ve bu seminerin düzenlenmesinde bize ortak olan Boğaziçi üniversitemize, üniversitemizin inşaat mühendisliği bölümüne, bölümümüzün çok değerli başkanına, bu güzel imkânları bize sağladıkları için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
ETKİN BİR MALİYET YÖNETİM PROJE BAŞARISI İÇİN ÖNEMLİDİR
 
Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beliz Özorhon ise maliyet yönetiminin inşaat sektöründeki önemine değindi.
 
Maliyet keşfinin önemli bir karar süreci olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özorhon, Proje maliyet yönetiminin ilk aşaması olan maliyet keşfinin, projenin gerçek bedelinin hesaplanmasında ilk adım olduğunu, projeye dahil çok önemli kararların bu keşfe bağlı olarak alındığını, örneğin fizibilite ile ilgili karar vermesinde, bütçenin hazırlanmasında, gerekli finansmanın gerçekleştirilmesinde, müteahhitlerin ihaleye girip girmemesine karar vermede, ayrıca işverenin müteahhitler tarafından verilen tekliflerin değerlendirilmesin de bu aşamada gerçekleştiğini belirtti.
 
Proje yönetimin 13 maddede incelendiğini söyleyen Özorhon şunları söyledi:
 
“Proje yönetimi, projenin açılış, yürütme ve kapanış gibi bütün süreçlerini, entegrasyon, kapsam zaman, maliyet, kalite, insan kaynakları, iletişim, risk, iş güvenliği gibi 13 maddede inceleniyor. Bu seminerde bu bileşenler üzerinde en önemlisi olan maliyet üzerinde duracağız ama her bir alanın birbiriyle etkileşimi içerisinde olduğunu da unutmamak gereklidir. Bütün bu aktiviteler ancak birbirlerini desteklediklerinde projenin başarılı sonuçlar alacağı için, projenin başından sonuna bu bütün aktivitelerin dikkatle takip edilmesi gerekiyor. Etkin bir maliyet yönetim hem proje başarısını hem de şirket performansını belirleyen en önemli faktörlerden biridir.
 
Karlılığın maliyetin ne kadar iyi yönetildiğiyle doğru orantılı olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Özorhon, “Sonuçta her bir projeyi bir bütçe kısıtlaması dahilinde tamamlamak durumundayız. Karlılık da maliyeti ne kadar iyi yönettiğimize bağlıdır. İnşaat projelerinin yaşam döngüsünü ele aldığımızda maliyetin hesaba katılmadığı bir süreç düşünmek mümkün değildir. Tasarım, ihale, planlama, inşaat gibi her safhada gerek bütçeleme gerekse de maliyetin takip ve kontrolünü içeren bir yönetim kaçınılmaz oluyor” dedi.
 
 
PROF ÖZTURAN: BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ OLARAK İNŞAAT PROJE YÖNETİMİNE AYRI BİR ÖNEM VERİYORUZ
 
Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turhan Özturan ise UPYE ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “İnşaat Sektöründe Maliyet Yönetimi” konulu bu ikinci seminerin, gelişmekte olan bir alan maliyet yönetimi konusunda  seminere katılanlara önemli katkılar sağlayacağını ve bundan böylede Boğaziçi üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü olarak inşaat proje yönetimine ayrı bir önem verdiklerini ve bu tür seminerlere destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.
 
DENGESİZ BİRİM FİYAT TEKLİFLERİ MÜTEAHHİTLERE CİDDİ KAR AVANTAJLARI SAĞLAYABİLİR
 
Açılış konuşmalarının ardından geçilen ilk oturumda konuşan ABD Illinois Institute of Technology İnşaat Proje Yönetimi Programı Başkanı Prof. Dr. David Arditi, maliyet yönetimlerindeki ilerlemeler ve yenilikler konusunda seminer katılımcılarını bilgilendirdi.
 
Dengesiz birim fiyat tekliflerinin iş sahiplerinin menfaatine aykırı olduğunu ifade eden Prof. Dr. David Arditi, bunların önlenmesi ve tespitine yönelik şunları söyledi:
 
“Birim fiyatların dengesini bozmak çok kolaydır. Dengesiz birim fiyat teklifleri yüklenicilere haksız kazanç sağlamaktadır. Dengesiz birim fiyat teklifini yakalayan iş sahibi, bu teklifi reddetme hakkına sahiptir. Dengesiz birim fiyat tekliflerini tespit edebilecek bir yaklaşım mevcut değildir. Bir kalemin maliyeti iş sahibi tarafından az gösterilmiş ise, yüklenici teklifinde fiyat üzerinde kolayca oynayabilir. Sadece birim fiyatlarındaki küçük bir değişiklikle müteahhit cebine yüzde 5 fazla para koyabilir. Bu durum iş sahibi için olumsuzken, müteahhit için mükemmel bir durumdur.”
 
UPYE ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen seminerde ayrıca sektörden üst düzey temsilciler maliyet yönetimine farklı açılardan baktılar;
 
Seminerin öğleden önceki Gayrimenkul Değerleme ve Yatırım Projelerinde Maliyet Yönetimi  konulu bölümünde TSKB GYO Yatırımlar Müdürü F.Aslı Yılmaz, EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Rönesans Gayrimenkul Yatırım Proje Müdürü Arda Çotuk bilgi ve tecrübelerini katılımcılar ile paylaştılar. Öğleden sonraki İhalelerde Maliyet Yönetimi ve Teklif Hazırlama konulu bölümde ise Bisen Müşavirlik Genel Müdürü Ömer Bisen, Grontmij Müşavirlik Proje Yönetim Grup Koordinatörü Övünç Birecik ve Omni Teknoloji Genel Müdürü Esat Karaöz sunumlar yapaken, Proje Yönetiminde Maliyet Yönetimi konulu bölümde, Entegre Proje Yönetim Genel Müdürü Kemal Okumuş, Torunlar GYO Planlama ve Maliyet Kontrol Müdürü Levent Sümer,  Bureau Veritas Proje Müdürü Emrah Mazıcı, Arup İstanbul Proje Yönetimi Danışmanı Noyan Sancar ve Mobility İletişim Genel Müdürü Lütfullah Kutlu sunumlarını katılımcılar ile paylaştılar.
 
UPYE tarafından yapılan açıklamada benzer seminerlerin devam edeceği, bu ve daha önceki seminer sunumlarına online üye olarak  www.upye.org  dan bedelsiz ulaşılabileceği belirtildi.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV