30 Kasım 2020 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

BUTEKOM, ar-ge çalışmalarına destek için var

Eğer işe AR-GE ile başladıysanız bir adım öndesiniz.

01 Nisan 2012 Pazar 15:52
BUTEKOM, ar-ge çalışmalarına destek için var
Bursa’da Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü’nde AR-GE çalışmalarına yön veren BUTEKOM (Bursa Tekstil ve Konfeksiyon AR-GE Merkezi), düzenlediği “AR-GE ve ÜR-GE Arasındaki Farklar, Tekstil Sektöründe AR-GE Proje Yönetimi ve Uygulamaları” konulu eğitim ile firmaları AR-GE faaliyetleri konusunda desteklemeye devam ediyor. Tüm gün yapılan eğitimler Elyaf Tekstil, Gülipek, İlay Tekstil, İpekiş, Korteks, Küçükçalık, Martur, Özdilek, Pakipek, Polyteks, Rudolf Duraner, Savcan Tekstil, Türkün Tekstil, Zorluteks gibi sektörün öncü firmalarının katılımıyla gerçekleşti.
Programın başlangıcında BUTEKOM’un kuruluşu ve faaliyetleri hakkında kısa bir sunum yapan BUTEKOM AR-Ge Uzmanı ve Tekstil Mühendisi Şengül Teke, düzenlenen eğitim ve seminerlerde amaçlarının Tekstil ve Konfeksiyon sektöründeki firmaların AR-GE çalışmalarını desteklemek olduğunu iletti. Teke, BUTEKOM olarak her türlü AR-GE faaliyetine destek olmak için gerekli uzman kadroya sahip olduklarının altını çizdi.
ABİGEM (Avrupa Birliği Türkiye İş Geliştirme Merkezleri Ağı) eğitmeni Dr. Ahmet Feyzioğlu tarafından verilen eğitimde, öncelikle tekstil sektöründe AR-GE ve ÜR-GE faaliyetleri arasındaki ilişki, hangi çalışmaların AR-GE niteliğinde olabileceği konuları anlatıldı. Firmalar arasında yanlış bilinen konulardan birinin de ‘AR-GE’nin hangi ürünler için gerekli olduğu’ sorusu olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, katılımcılara bu konuda düzenlenen seminerler aracılığı ile bilgi sahibi olmaları çağrısında bulundu.
Yenilikçi ürünlerde AR-GE payının yüzde 5 ile yüzde 10 arasında olduğunu ve bunun çok önemli bir oran olduğunu ifade eden Ahmet Fevzioğlu, “Firmaların ‘Benim bir ürünüm var’ dedikleri zaman bunun ilk adımını AR-GE ile atmaları gerekir. Burada bizim payımız ise bu ürünleri yenilik süreci içerisinde değerlendiriyor olmamız. AR-GE çalışmaları parayı bilgiye, yenilik çalışmaları ise bilgiyi paraya dönüştürür” diye konuştu.
Programın devamında dünyada ve Türkiye’de AR-GE Destekleri hakkında bilgiler verildi. Bu desteklerden AB, TÜBİTAK ve KOSGEB destekleri detaylı incelenerek, tekstil sektöründe daha önce alınmış AR-GE proje destekleri hakkında bilgilendirme yapıldı.
Araştırma ve deneysel geliştirmenin (AR-GE) temelinde insan, kültür ve toplumun yattığını belirten Feyzioğlu, katılımcılara “Eğer işe AR-GE ile başladıysanız bir adım öndesiniz. Bu sebeple firmaların bu konuda daha aktif olmaları gerekiyor” dedi.
Programın sonunda BUTEKOM yetkilileri AR-GE çalışmalarına adım atmak isteyen firmaların kendileriyle mutlaka iletişime geçmelerini ve BUTEKOM’un çalışmalarını desteklemelerini talep etti.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV