23 Kasım 2020 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Ar-Ge'ye dayanmayan projeler dikkate almıyor

Fark yaratmak için mutlaka ar ge yapılmalı.

01 Nisan 2012 Pazar 15:21
Ar-Ge'ye dayanmayan projeler dikkate almıyor
20’nci yüzyılın başından itibaren dünyada çok önemli bir hal alan araştırma ve geliştirme Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından gerçekleştirilen eğitim seminerinde ele alındı. Günümüz sanayisinde firmaların yaptığı tüm faaliyetlerin temelini oluşturan Ar-Ge, küresel rekabet ortamından kopmak istemeyen firmalar için çok önemli bir işlev durumunda.
UİB Genel Sekreterliği konferans salonunda gerçekleştirilen seminerde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ar-Ge Hibe Formları Uygulayıcısı Prof. Dr. Atila Bağrıaçık ve Ar-Ge Mühendisi Hakan Dedeoğlu, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firma temsilcilerini bilgilendirdiler.
“Belirsizlik olmayan yerde Ar-Ge yoktur”
Yeni ticari akımlar gerçekleştirebilmek için Ar-Ge’nin kullanılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Bağrıaçık, sözlerine şöyle devam etti:
“Firmalar yaptıkları çalışmalarda bilimsel ve teknik riskleri mutlaka belirlemeli. Riskleri önlemek içinde çareler üretmeli.Bu da ancak Ar-Ge ile sağlanabilir. Yaptığımız işte her zaman sorunlarla karşılaşabiliriz. Sorunları çözmek için araştırma yaparak projeler geliştirmek gerekiyor. Belirsizlik olmayan yerde Ar-Ge yoktur. Araştırma-Geliştirme belirsizlikleri çözme yöntemidir. Dünya artık Ar-Ge’ye dayanmayan projeleri dikkate almıyor.”
Ar-Ge Mühendisi Hakan Dedeoğlu da, “Firmalar çözüme yönelik yaptıkları çalışmalarda özgünlük ön planda olmalı. Özgün çözümler her zaman fark yaratır. Ar-Ge faaliyetleri kısa vadede olmasa da orta ve uzun vadede mutlaka maliyetlerin düşürülmesine kazanç sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV