30 Kasım 2020 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Halka açılacak şirketlere destek

KOSGEB, özel bir destek programını devreye aldı.

09 Ocak 2012 Pazartesi 10:06
Halka açılacak şirketlere destek
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), halka açılacak şirketlere de destek verecek.

Malatya Aktif İş Adamları Derneği (MAKİAD)'nde 2012 destekleri hakkında iş adamlarına bilgi veren KOSGEB Merkez Müdürü Murat Seki, kurum olarak verdikleri desteklerin güncel veya geleceğe yönelik ihtiyaçlara cevap verecek şekilde hazırlandığını anlattı.

Ar-Ge destekleri ve diğer desteklere değinen Seki, istihdamın yüzde 78'inin, katma değerin yüzde 55'inin, ihracatın ise yüzde 59,8'inin KOBİ'ler tarafından karşılandığını dile getirdi.

Artık halka açılacak şirketlere de destek vereceklerini kaydeden Seki, borsaya açılmak isteyen KOBİ'ler için özel bir destek programını devreye aldıklarını bildirdi. Bu program kapsamında, KOSGEB aracılığı ile borsaya açılacak KOBİ'lerin yapacakları masrafların, 100 bin liraya kadar olan kısmının karşılanabildiğini belirten Seki, bunun ise KOBİ'ler için çok önemli bir fırsat olduğunu kaydetti. Seki, destek ile söz konusu firmaların borsaya açılma maliyetlerini ciddi oranda düşürdüklerini bildirdi.

Uygulamanın, şirketlerin masrafını ciddi oranda indirebildiğini anlatan Seki, "Türk ekonomisinin omurgasını KOBİ’ler oluşturmaktadır. KOBİ’lerin yeniliklere açık olma, esneklik, değişimlere çabuk uyum sağlama ve kendi alanlarında uzmanlaşma gibi günümüz ekonomisine son derece uygun özellikleri var. Borsaya açılmak isteyen KOBİ’ler için yeni bir destek programı oluşturduk. Bir yıllık çalışmadan sonra KOSGEB, SPK, İMKB ve Aracı Kuruluşlar Birliği bu çalışmayı yaptık. Yaptığımız çalışmalar sonrasında gider maliyetlerini düşürmeye çalıştık. KOBİ’lerin, sermaye piyasasına girmesi için bir rehbere ihtiyacı olduğunu gözlemledik. Piyasa Danışmanı tabiri ile bir rehberlik alanı oluşturduk. Piyasa danışmanlığı mekanizması gideri en önemli kalemi oluşturuyor. Bu giderin yüzde 75 oranında geri ödemesiz ve hibe niteliğinde karşılıyoruz. Sonrasında bağımsız denetim kuruluşlarından alacağı denetim hizmetlerini, SPK ve İMKB’ye ödeyeceği kabul ve kayıt harçlarını, merkezi kayıt kuruluşu masraflarını ve aracı kuruluş masraflarında destekler veriyoruz. Kimi kalemlerde yüzde 100’ü bulan desteklerle, toplamda 100 bin TL’yi bulan bir katkı sağlıyoruz." diye konuştu.

Halihazırda iki yıldan bu yana KOBİ proje destek programı, sistematik iş ve güç birliği, Ar-Ge inovasyon destek programı, girişimcilik destek programı, genel destek programlarını yürüttüklerini anlatan Seki, "KOBİ destek programları işletmelerin daha çok kapasite geliştirmesi, marka oluşturması, istihdamın artırılması, rekabet edilebilirlik gücünün artırılması, yeni piyasalara girmek ve değişik konularda işletmenizi geliştirmek amacıyla yapabileceğiniz her şeydir. İstihdam artırmak, kapasite artırmak, pazar payı artırmak, işletmenizin içindeki performans takip programının işletme içerisine yerleştirilmesi, yeni bayiler açılması, bunların hepsi birer proje. Bu kapsamda verdiğimiz desteklerin hepsi KOBİ proje destek programıdır." diye konuştu. 60 iş adamının katıldığı toplantının sonunda MAKİAD Başkanı Muzaffer Erşan da Seki'ye, verdiği bilgiler için teşekkür etti.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV