03 Aralık 2020 Perşembe

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Ekonomiye bakış …

20 Kasım 2012, 23:50
Ekonomiye bakış …
FARUK BAYEZİT
Bursa’da 2012’nin ilk 6 ayında 1576 şirket kurulurken 427 şirket kapanmıştır.
Açılan firmalarda inşaat sektörü başı çekiyor.

2012’nin ilk yarısında açılan firmaların sektörel dağılımında sırasıyla, inşaat ve yapı kooperatifleri, tekstil ve konfeksiyon, gıda-tarım ve hayvancılık ile makine-metal sanayii sektörleri göze çarpıyor. Aynı dönemde şirket kapanışlarının en fazla yaşandığı sektörler sırasıyla; tekstil ve konfeksiyon, inşaat ve yapı kooperatifleri ile gıda-tarım ve hayvancılık sektörü oldu.
 
BTSO istatistiklerine göre, 6 aylık dönemde kurulan 1.576 yeni firmanın 961’i limited şirket statüsünde. Yeni kurulan limited şirketlerin toplam içindeki payı yüzde 61’i buluyor. 2012 yılı ilk 6 ayında yeni kurulan firmaların statüleri incelendiğinde, 961 limited şirket, 423 şahıs firması, 164 anonim şirket, 26 kooperatif, 1 kollektif ve 1 kamu firmasının kurulduğu görülüyor.
 
Yukarıda açılan ve kapanan şirketlerin ilk sıralarına bakınca aynı sektörler oldukları görülüyor. Bunun görünmeyen açıklaması borç batağına giren işletmeler kapanıp başka ünvanlarla tekrar açılmaktadır.
 
Ödenmeyen çekler protestolu senetler
 
Karşılıksız çek 2012’de 2011’e göre % 57 artış göstermiştir. Hapis cezasının kalkmasının bunda etkisi var mıdır tartışılır..
 
Peki buna karşılık protestolu senette durum nedir? 2012’nin ilk 9 aylık diliminde % 14,7 artış ile 770.732 adete ulaşmıştır.
 
Protestolu senet tutarı da % 37,9 artışla 4 milyar 777 milyon liraya çıktı.
 
Banka kredileri
 
Ödenmeyen banka kredilerinde durum nedir peki? Merkez Bankası verilerine göre  2012’nin ilk 6 ayına göre ödenmeyen kredi ve bireysel kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı 580 bini aşarak 2011 in üzerine çıktı. Yani yılın ilk yarısında 2011 i aştı!!!!
 
İthalat-ihracat
 
Gelelim hükümetin her ay açıkladığı ithalat – ihracat rakamlarına.. Burda verilere girmeden tek birşey soracağım ekonomi iyi, ihracatımız şu kadar arttı diyenlere?  İhracat rakamlarınız içersindeki ithal ürünlerin oranı yüzde kaçtır? Ara ürün ihracatı ne kadar gerçekçidir?
İşsizlik oranlarında durum nedir? 2005’te oran %8,5 civarı iken 2008 in son çeyreğine %13,5’lara çıktığı görülür.
 
Krizin ilk yansımasıdır aslında. 2012 ağustos itibariyle bu oran % 8,8  yani 2005’ten hala fazlayız. Krizin izleri atılıyor diyorsunuz demi bu rakamlarla…
 
Ama sokak öyle demiyor. İşyeri kirasını ödeyemeyen, işçisinin maaşlarını ödeyemeyen, borcu olduğu için işyerini kapatamayan esnaf işsiz gözükmez.
 
SSK’lı çalışmamış, işyerinizi kapatmışsanız işsizlik rakamında yoksunuz. Tarımda sigorta uygulaması doğru veri olmadığı için işsizlik rakamlarında yok. Üniversiteyi AÖF okuyan yüzbinlerce işsiz öğrenci gözüktüğü için bu rakamlarda yok.
 
Gelelim işin diğer boyutuna.. İşsizlik sigortası 6 ay ödeniyor. Adam bu 6 ayı sonuna kadar kullanıyor. İşe gönderince girmemek için herşeyi yapıyor, yattığı yerden para almak kolay çünkü. Ama gelişmiş ülkelerde bu sistem 3 ay içerisinde 3 kez işe gönderilir eğer işbaşı yapmazsa maaş kesilir. Bizde bu yok, üstüne bir de kaymakamlıklar vasıtasıyla para ödenen aileler var… Yani vasıfsız, çalışacak insan evde otururken para alıyor çalışıp n’apacak?
 
Evet yazımızın sonunda bir soru ile kapatalım..
 
Sanayici ve iş adamı kimdir? Bir kimliği var mıdır? Tarım kimliği var mıdır? Yani veriler ne kadar gerçektir ? Üretmeyen bir ülke sömürge olmaya mahkumdur. Bankalarınız %30, hatta %70 kar açıklayabiliyorsa nasıl bir büyümeden bahsedeceksiniz?
 
Bankaya bir hesap açtığınızda 6 ayda bir hesap çalışsın çalışmasın 30 TL’den 80 TL’ye kadar hesap işletim ücreti alırsa kar açıklamaması sürpriz mi?
 
Sorular bitmiyor ki !!!! 01 Temmuz 2012’de Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girdi. Bu kanunların tüzük ve yönetmelikleri çıkmış mıdır?
 
İnsanlar işçisinin maaşını bile ödeyemezken şimdi apartmanlara bile, bir işçisi olan işyerine bile iş güvenliği diyerek 3 personel çalıştırma zorunluluğu nedir? Hak mıdır ?
 
Bir de öneriyle bitirelim yazımızı… İşçi maaşlarını bankaya yatırıyor işveren. Net ücreti yatırmasın, brüt maliyeti yatırsın. Devlet de bankalarla iş birliği yapsın SGK primlerini ve stopajları otomatik alsın. Hem borç artışını engeller, hem de kayıt gerçekleşir.
 
Faruk Bayezit
KOBİSİAD Başkanı 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV