26 Kasım 2020 Perşembe

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

Dış pazarlarda nasıl müşteri bulunur ?

Odağınızı müşteride tutun.

13 Mayıs 2012 Pazar 20:57
Dış pazarlarda nasıl müşteri bulunur ?
 Piyasaların liberalizasyonu ve globalleşme ile birlikte şirketlerin dış pazardaki fırsatları doğru şekilde analiz etmeleri, pazarın yapısına göre giriş stratejilerini belirlemeleri ve bu stratejilere göre kaynaklarını doğru şekilde kullanmaları giderek önem kazanıyor.
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), dış ticaret sürecinde son yıllarda yaşanan gelişmeleri üyesi olan ihracatçı firmalar için düzenlediği ‘Dış Pazarda Müşteri Bulma Teknikleri Semineri’nde mercek altına aldı.
Coproline eğitmenlerinden Berke Sarpaş tarafından verilen seminerde; uluslararası pazar araştırmasının önemi, amacı ve teknikleri, dış ticarette doğru konumlandırma, hedef/rakip pazarların tespiti, fiyat analizleri, elektronik dış ticaret ve NATO, Birleşmiş Milletler ve STK’lar, profesyonel kompass kullanımı ile arama motorlarının çalışma şekilleri ve profesyonel kullanımı konuları uygulamalı olarak ele alındı.
Ticaret yapmanın ve rekabet etmenin artık online sistemleri ve bilgi teknolojilerini kullanmaktan geçtiğini belirten Berke Sarpaş, 2010 ve 2020 yılları arası web 3.0 teknolojilerinin daha yoğun kullanılacağını söyledi. 2016 yılına kadar G20 ülkelerinde dijital ekonomi hacminin 4.5 trilyon dolara ulaşacağını vurgulayan Sarpaş, Türkiye’de de e-ticaretin her yıl yüzde 100’e yakın büyüme sergilediğini dile getirdi.
İNTERNETTEN PAZAR VE PİYASA ARAŞTIRMASI MÜMKÜN
E-ticaret Kanunu’nun Temmuz ayında yürürlüğe girmesinin beklendiğini kaydeden Sarpaş, “Bugünün rekabetçi ortamında internet kaynaklarını kullanmadan ticaret yapmak ve ürün satabilmek mümkün değil. Şirketler internet üzerinden 200 ülkede konuşlanmış milyonlarca firmaya ulaşabilir, güvenlik araştırması yapabilir ve toplantı planlayarak satış gerçekleştirebilir durumdalar. İnternetten uluslararası pazar ve piyasa araştırmalarını profesyonelce yürütmek artık mümkün” dedi.
Firmalara “Odağınızı müşteride tutun, her gün sorgulayın ve cevabını söke söke alın” önerisinde bulunan Sarpaş, “Problemleri çözmek yenilik ve para demektir. Probleminin çözülmesini isteyen müşteri bedelini ödemeye hazırdır. Çözüm de ancak müşteriyi dinlemekten geçer” diye konuştu.
Konuşmasında Coproline ile araştırma ve inceleme internet portalı Kompass işbirliğinde ‘İhracat Hareketi’ projesinin hayata geçirildiği bilgisini veren Sarpaş, ilki Bursa’dan başlayan ve Türkiye çapında 20 ilde gerçekleştirilecek ihracat eğitimleri kapsamında şirketlere uluslararası pazarlama, pazar ve piyasa araştırma teknikleri ile dış pazarda müşteri bulma yöntemlerinin uzmanlar tarafından uygulamalı olarak anlatılacağını ifade etti.
 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV