30 Kasım 2020 Pazartesi

Çevikel: İhracata destek artarak devam etmeli"

KOSGEB destekli örnek güçbirliği

Adana’da farklı sektördeki 5 firma bir araya geldi, güçbirliği oluşturdu

06 Mayıs 2012 Pazar 18:35
KOSGEB destekli örnek güçbirliği
 Adana’da farklı sektörlerde faaliyet gösteren 5 firmanın güçlerini birleştirerek KOSGEB destekli kurduğu 'Güçbirliği Metal' üretime başladı.
 
Yeşiloba’daki Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’nde Seyhan Tekstil, Deha Plastik, Atabey Metal, Deha Kalıp, Adasa Maden Yağ firmaları ortaklığında kurulan Güçbirliği Metal firmasının açılış töreninde konuşan Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ ‘Küçük olsun benim olsun’ düşüncesiyle hiçbir şeyin başarılamayacağını belirtti. Karadağ, “Büyük olsun bizim olsun mantığıyla hareket edilerek, güçler birleştirilip bir araya gelindiğinde böyle güçlü işletmeler kuruluyor. Daha güçlü, daha rekabetçi, katma değeri yüksek üretimle dünya pazarlarında söz sahibi olunur.” dedi.
 
Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, Adana’da yıllardır büyük eksikliği duyulan birliktelik ve ortaklık kültürünün geliştirilmesi için çok önemli bir adım atıldığını kaydetti. Güçbirliği Metal’in önümüzdeki süreçte ortaklık kültürünün yaygınlaşmasında örnek olması dileğinde bulunan Sürenkök, “Firmalarımız birbirlerine rakip olmak yerine tüm sektörlerde bu tür işbirlikleri ve ortaklıklar oluşturup güçlü ve rekabetçi büyük işletmeler kurmalıdır.” diye konuştu.
 
KOSGEB Adana Müdürü Hamit Sucu da 5 firmanın bir araya gelerek kurduğu büyük işletmeye katkı koymaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.
 
Güçbirliği Metal firması Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Savaşçı, plastik, metal kalıp ve parça imalatı yaparak ihracat hedeflerini yükselttiklerini belirtti. Savaşçı, “Şu anda ithal ettiğimiz ürünleri ihraç ederek ülke ekonomisine katkı sağlaması, Adana’da ortaklık ve birliktelik kültürünün gelişmesine öncülük edecek olması bizleri gururlandırmaktadır.” ifadesini kullandı.
 
Genel Müdür Ahmet Vasfi Kıllıoğlu, KOSGEB’in İşbirliği Güçbirliği Destek Programı kapsamında 1,5 milyon liralık projelerine hibe ve faizsiz kredi desteğiyle üretime geçen şirketin enjeksiyon kalıp, makine yedek ve plastik parça üreteceğini bildirdi. İlk ihracatın Almanya’ya gerçekleştirileceğini vurgulayan Kıllıoğlu, ihracat hedefini ilk etapta 7 milyon dolar olarak belirlediklerini kaydetti.
 
 
Proje Sorumlusu Mehmet Ercan, Güçbirliği Metal’de makine mühendisi, teknik öğretmen ve tekniker ile toplam 14 kişinin istihdam edildiğini, ilerleyen süreçte bu rakamın artırılacağını belirtti. İşletmede katma değeri yüksek ürünler üretileceğini anlatan Ercan, “Daha sağlıklı yapıda büyüyerek dış pazarlarda en etkin firmalardan biri olmayı hedefliyoruz.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Güçbirliği Metal’in açılışı, çalışanların ve davetlilerin alkışları arasında gerçekleştirildi.
 
Açılış törenine Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, ADASO Başkanı Sadi Sürenkök, ATO Başkanı Ali Gizer, KOSGEB Adana Hizmet Merkezi Müdürü Hamit Sucu, firma ortakları ve davetliler katıldı.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
KOBİ'lerin en önemli sorunu nedir ?

EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV